Diastáza u detí a mamičiek. Ako sa dá riešiť ?

01.12.2023

Diastáza u detí, či mamičiek?

Poznáte tieto "fúkačky"? Ja si ich pamätám ešte z môjho detstva. Cieľom hry je pomocou fúkania nadvihnúť lptičku v košíčku a udržať ju chvíľu vo vzduchu a opäť chytiť do košíčka. Môžme sa hrať s výškou alebo frekveneciou vyfúknutia liptičky. A na čo to je dobré? Výborná vec pre detičky, ktoré majú diastázu a potrebujú hravou formou zapojiť svaly brucha. Samozrejme sa trénuje aj dychová kapacita a sila svalov napomáhajúcich dýchaniu. Ja ich odporúčam mojim malým pacientom pri terapiách a momentálne ich mám aj skladom. Ak pozorujete u svojho dieťaťa "zlé" držanie tela, jednou z príčin môže byť práve nesprávna funkcia brušných svalov. Ak si nie ste istý, môžte sa objednať na vyšetrenie a spolu sa na to pozrieme ;)

Diastázou často trpia aj maminky po pôrode (aj dlhodobo). Pre ne zas používam abdominálnu píšťalu. Princíp je rovnaký, fúkanie proti odporu so zapojením kruhového ústneho svalu. Samozrejme, nie je to jedná vec ktorá pomáha pri diastáze, rada vám ukážem, ako s ňou pracovať kmoplexne, od úpravy bežných denných činností, cez cvičenia, masáže ,až po rôzne vychytávky s využitím byliniek.

Fúkačku aj píšťalu je možné zakúpiť priamo u nás v Fyzio-kranio centrum Liptov.

Abdominálna píšťala

Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.

Pokročilé nastavenia

Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.